Mobirise

Bajkowe

fotomontaże - niespodzianki

dla Twojego dziecka

Studium przypadku

Prezentacja krok po kroku całego procesu wykonania fotomontażu, na przykładzie jednego zdjęcia.

1

Fotografia źródłowa

Fotografia przedstawia dziewczynkę bawiącą się na plaży i jest doskonałym przykładem idealnego zdjęcia stanowiącego bazę do wykonania fotomontażu.
Sylwetka dziecka jest cała, nie przysłaniają jej żadne obiekty, jest równomiernie oświetlona, a zdjęcie miało wysoką rozdzielczość i było ogólnie dobrej jakości.

2

Szparowanie fotografii

Pierwszym i niezbędnym w każdym przypadku etapem jest wyszparowanie postaci z tła. To pracochłonny i żmudny proces, jednak konieczny do przeprowadzenia. Wykonując szparowanie myślimy już nad tym w jaką scenerię wmontujemy wyszparowaną postać. W tym przypadku pomysleliśmy o umieszczeniu dziewczynki na tratwie na wzburzonym morzu, tratwa jednak nie tłumaczy faktu, dlaczego dziecko stoi na jednej nodze, więc wymysliliśmy kłodę drewna.
Efekt szparowania fotografii widoczny na zdjęciu.

3

Przygotowanie tła

Zdecydowaliśmy ostatecznie, że dziecko będzie stało na kłodzie drewna, unoszącej się na powierzchni morza. Żeby uatrakcyjnić całość wizualnie postanowiliśmy, że w tle umieścimy zachodzące słońce. Zdecydowaliśmy też, że kadr gotowego fotomontażu będzie pionowy, żeby dziecko maksymalnie na ile to będzie możliwe ze względów kompozycyjnych, wypełniło go swoją postacią.
Widoczny obok kremowopomarańczowy prostokąt to pierwszy "element" naszej scenerii.

4

Powierzchnia wody

Na początek potrzebowaliśmy zdjęcie jakiegoś zbiornika wodnego, na którym powierzchnia wody wyglądałaby ciekawie i atrakcyjnie. Po poszukiwaniach wbraliśmy takie zdjęcie.

5

Pierwsze połączenie

Wstawiliśmy zdjęcie jeziora na nasze tło i od razu wyczuliśmy, że będzie problem z odpowiednim dopasowaniem perspektywy.

6

Problem z perspektywą

Postać po lewej wygląda prawie dobrze, wystarczy pod stopą dziecka umieścić wspomnianą kłodę i wszystko powinno się udać dopasować, niestety w takim przypadku nie mamy "z przodu" więcej wody, żeby było można umieścić kłodę drewna. Tak blisko krawędzi umieścić jej nie możemy, bo kadr nie wyglądałby dobrze pod względem kompozycji. "Wycofać" postaci w głąb wody też nie można, bo wówczas wygląda jak olbrzymka, więc musielibyśmy pomniejszyć proporcjonalnie postać, a wówczas z kolei byłaby zbyt mała do wielkości całego kadru, a w końcu to ma być fotomontaż dziecka, a nie tafli wody. Potrzebowalibyśmy wody sfotografowanej z mniejszej odległości, ale pod takim samym kątem i w podobnej perspektywie. Niestety szukanie takiego zdjęcia nie przyniosło zadowalających rezultatów. 

Na szczęście ostatecznie wpadliśmy na genialny pomysł, który pozwoli nam użyć tego zdjęcia, a dodatkowo uatrakcyjni cały fotomontaż.

Woda zostaje!

7

Genialny pomysł

Nasz pomysł polegał na tym, że "utniemy wodę" w tym miejscu gdzie kończy się ona na zdjęciu, a w dolnej części gotowego fotomontażu pokażemy "głębinę" w przekroju, tak jakbyśmy patrzyli na ścianę akwarium. Efekt na zdjęciu.

8

Dopasowanie powierzchni do głębiny

Po dopasowaniu obu zdjęć wyglądało to tak. Powierzchnię trochę spłaszczyliśmy, żeby docelowo postać dziecka w większości była umieszczona na tle nieba, a głębię lekko rozjaśniliśmy,

9

Wykonanie "krawędzi"

Teraz trzeba było zrobić coś, co sprawi, że połączenie powierzchni z głębią będzie wyglądało lepiej. Przy okazji wstawiliśmy jakieś ciekawe niebo.

10

Horyzont

Teraz trzeba dopasować horyzont.

11

Dopasowanie kolorów

No i dopasować kolor wody do nieba na horyzoncie

12

Światło

Trzeba też dodać trochę światła, które uatrakcyjni całość.

I w tym momencie uświadomiliśmy sobie, że kłoda drewna nie jest dobrym pomysłem. W końcu co jest atrakcyjnego w kłodzie drewna? Lepszy będzie jakiś groźny zwierzak... może krokodyl?

13

Krokodyl

Znaleźliśmy krokodyla w naszych zbiorach fotograficznych i jego oczywiście też trzeba było wyszparować z tła.

14

Umieszczenie krokodyla na tle

Krokodyl ląduje na naszym tle i widać, że ewidentnie tam nie pasuje. Ale spokojnie, zaraz to poprawimy.

15

Krokodyl c.d.

Krokodyl ląduje w wodzie, nadal wygląda dziwnie ale za chwilę się tym zajmiemy. 

16

Oświetlenie krokodyla

Teraz trzeba dopasować kolorystykę i oświetlenie krokodyla. Brzuch musi być ciemniejszy, bo światło pada na niego z góry, łapę ma ustawioną tak, jakby stał na podłożu, więc trzeba "dorobić" dno, a jak dno, to cień rzucany przez krokodyla na to dno. Dodatkowo obłok piasku podniesionego z dna łapą, żeby nadać krokodylowi pozory dynamiki i uzasadnić dlaczego dziewczynka z trudem utrzymuję równowagę na jego paszczy, a jeśli mowa o paszczy, to trzeba ją trochę przyciemnić żeby zasymulować kontrowe oświetlenie słoneczne. Dodatkowo dorobiliśmy bąbelki, które generuje krokodyl "miotając" się w wodzie.

17

Czas na postać

Teraz nasza bohaterka ląduje na "swoim miejscu" w fotomontażu. Oczywiście na razie wcale tutaj nie pasuje, ale poprawimy to niebawem.

18

Dopasowanie postaci

Prawda, że znacznie lepiej? Postać dziewczynki została pocieniowana w odpowiedni sposób, tak żeby pasowała do oświetlenia sceny, dodatkowo dorobiliśmy cień rzucany przez dziecko na paszczę krokodyla i wodę.

19

Ostatnie poprawki

Trochę promieni w wodzie i na niebie, żeby uatrakcyjnić wizualnie obraz, kilka rozbryzgów wody wokół paszczy krokodyla, stado ptaków na niebie oraz ostatnie korekty kontrastu i kolorystyki, i fotomotaż jest gotowy.

20

Gotowy fotomontaż

W tych prostych 20 krokach pokazaliśmy Wam, jak wygląda proces powstawania fotomontażu, zapewniamy jednak, że w rzeczywistości nie jest to takie proste. Tego typu fotomontaż to czasami ładnych kilka godzin pracy.

Zobacz nasze inne strony

Marka Bajkowefotki.pl jest własnością firmy Arcom (www.arcom.vxq.pl)

Mobirise

Nasza firmowa strona poświęcona usługom w branży poligraficznej i reklamowej. Strona zawiera naszą ofertę, oraz przykłady wykonanych projektów i zrealizowanych prac.

Mobirise

Strona poświęcona usługom wykonywania panoram sferycznych i spacerów wirtualnych. Strona zawiera naszą ofertę, oraz przykłady wykonanych panoram.

Mobirise

Strona poświęcona informacjom n/t świadczonych przez naszą firmę usług fotograficznych. Informacje przydatne dla osób, które potrzebują fotografię identyfikacyjną (paszport, prawo jazdy, dowód osobisty itp).

Mobirise

Strona poświęcona informacjom n/t paszportów oraz fotografii paszportowej. Dużo informacji przydatnych osobom chcącym ubiegać się o paszport.

Adres

Arcom
ul. Bieszczadzka 1b/119
38-400 Krosno

Dane kontaktowe

tel. 13 49 399 49
tel. 608 436 467